Haber

Hollanda’da ilaç arzı sıkıntısı 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 50 arttı

Hollanda Eczacılar Birliği (KNMP), 2022’de ilaç arzı sıkıntısının bir önceki yıla göre yüzde 50 arttığını bildirdi.

KNMP’den yapılan yazılı açıklamada, 2022 yılında farklı ilaç türlerinde yıl genelinde 1514 adet “arz sıkıntısı” yaşandığı, bunun da 2021 yılına göre yüzde 50 artış anlamına geldiği bildirildi.

Bir ilacın ülkede “arz sıkıntısı” olduğunu belirtmek için en az 14 gün raflarda bulunmaması gerekir. Arzın 2022 yılı boyunca ortalama 91 gün sürdüğüne inanılan açıklamada, sorunun yüzde 32 üretim eksikliği, yüzde 33 dağıtım aksaması, yüzde 14 kalite yetersizliği ve yüzde 12 arz artışından kaynaklandığı belirtildi. yıl.

Açıklamada, en çok aranan ilaçların merkezi sınır sistemini uyaran metilfenidat hapları, ürik asit düzenleyici benzbromaron tabletleri, oksitosin içeren şuruplar, epilepsi tedavisinde kullanılan klobazam etken maddeli haplar ve göz damlaları olduğu belirtildi. ilaç temininde yaşanan sıkıntıların ise daha çok üreticilerden kaynaklandığı belirtildi.

“Hollanda, uyuşturucu tedariki için Çin ve Hindistan gibi uzak Asya ülkelerine bağımlı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen KNMP Lideri Aris Prins, “Hükümet yeni yıldan itibaren ecza depolarından fazladan stok yapmalarını istiyor. Bu çok gerekli çünkü hastalar, eczacılar ve diğer sağlık çalışanları her gün ciddi sorunlarla karşılaşıyor. ” sözünü kullandı.

2022 yılında ilaç arzında bir önceki yıla göre yüzde 50’lik artışı “endişe verici” olarak nitelendiren Prins, ülkede 2 bine yakın eczacının zamanının neredeyse yarısını ilaç tedarik etmek, eşdeğer ilaç bulmak veya bulmak için harcadığına dikkat çekti. benzer aktif bileşenlerden ilaç yapmak.

Prins, “Hollanda, uyuşturucu tedariki için Çin ve Hindistan gibi uzak Asya ülkelerine bağımlı.” Dedi. Bilgisini paylaşarak, bu durumun Hollanda’yı savunmasız hale getirdiğini vurguladı.

Sağlık ve Gençlik Hizmetleri Müfettişliği’nden (IGJ) yapılan açıklamada, 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe giren düzenleme ile IGJ’nin ilaç tedarikçileri ve toptancılarının yeterli ilaç stoğuna sahip olup olmadığını inceleyeceği belirtildi.

haberolur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu