Haber

İngiltere’den Türkiye’ye seyahat uyarısı: 241 turistte Salmonella görüldü

İngiliz Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA), Türkiye’den dönen yaklaşık 250 kişide salmonella tespit edildiğini duyurdu. Ocak ortasından 19 Temmuz’a kadar Türkiye’ye giden 241 kişiye Salmonella bulaştığını açıklayan yetkililer, seyahat uyarısı yaptı.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE KONAKLAMA

Hastaların birçoğunun Antalya bölgesine seyahat ettiği ve ‘herşey dahil’ programının uygulandığı otellerde konakladığı belirlendi. Vakaların yüzde 56’sının erkek hasta olduğu ve yaş ortalamasının 29 olduğu bildirildi. UKHSA, Türkiye’den yetkililerin de yer aldığı soruşturma kapsamında uluslararası halk sağlığı kurumlarıyla çalıştıklarını kaydetti.

‘ANTALYA RIXOS’TA KALAN 130 KİŞİ HASTA OLDU’

Antalya’daki Rixos Sungate otelde kalan yaklaşık 130 kişinin ‘ciddi mide rahatsızlığı’ yaşadığı ve hastaların çoğunluğunun çocuklar olduğu belirtildi. Açıklamada, “Salmonella enfeksiyonları genellikle evde kişisel bakım ile düzelirken, küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde daha ciddi olabilir.”

– Yemekten önce, tuvaleti kullandıktan sonra veya yemek hazırlamadan önce ellerinizi yıkayın.
– Yiyeceklerin yeterince pişirildiğinden ve çabuk bozulan yiyeceklerin buzdolabında veya derin dondurucuda muhafaza edildiğinden emin olun.
– Sadece kendi soyduğunuz meyveleri yiyin.
– Yoğurt, süt, peynir gibi pastörize ürünleri tüketmemeye özen gösterin. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu