Haber

Vergi Borcu Kanunu TBMM’den Geçti: Vergi Affı Yapılandırması Neleri Kapsıyor? Nasıl Başvurulur?

Kahramanmaraş depreminin ardından Meclis çalışmalarına kısa bir süre ara verdi. Uzun zamandır beklenen vergi affı yapılandırmasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Vergi cezaları, sigorta primleri, temerrüt faizi ve KYK borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM’den geçti. Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek. Peki vergi borcu yapılandırması neleri kapsıyor? Vergi affı yapılandırması için nereye ve nasıl başvurulur? Detaylar içeriğimizde…

Deprem nedeniyle kısa bir ara veren Meclis, çalışmalarına kaldığı yerden devam ediyor. EYT düzenlemelerinin ardından milyonlarca kişinin beklediği vergi borcu yapılandırmasına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

Vergi cezaları, nüfus, trafik, askerlik, kaçak geçiş, isim cezaları, KYK borçları gibi kamuya olan tüm vergi borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi Meclis’ten geçti.

Kamu kurumlarına olan borçlarını yapılandırma ile ödemek isteyen kişiler, vergi affı yapılandırması ile ilgili detayları araştırmaya başladı.

Vatandaşlar vergi affı yapılandırmasının neleri kapsadığını, nereye ve nasıl başvuracağını merak ediyor.

2023 Vergi Affı Yapılandırması Neleri Kapsıyor?

TBMM’de kabul edilen vergi affı yapılanması; 31 Aralık 2022 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Bunların arasında idari ve adli para cezaları, sigorta primleri, toplum sigortası, işsizlik sigortası ve sosyal güvenlik primi, gümrük vergileri, gecikme cezası artışı, iş kazası, SGK prim kesintisi, tahsilat kredisi borçları bulunuyor. , kaçak geçiş, askerlik borçları da yeniden yapılandırmaya dahil edilecek.

Yapılan açıklamaya göre emlak vergileri, belediye idari para cezaları, su israf alacakları ve kira bedelleri de yeniden yapılandırma kapsamına alındı.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvuruları Nereden ve Nasıl Yapılır?

Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından vergi borcu yapılandırma başvuruları başlayacak. Başvurular il ve ilçelerdeki vergi dairelerinden veya internet üzerinden yapılabilecek.

Vergi borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşlar da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden veya e-devlet üzerinden başvuru yapabilir.

Vergi Borcu Yapılandırma Başvurusu için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu